Wewnątrzżylna termoablacja radiowa Venefit Closure Fast

Wskazania
– Żylaki dużych pni żylnych – niewydolność dużych pni żylnych.
– Osoba wymagająca operacji żylaków kończyn dolnych chcąca szybko wrócić do normalnego funkcjonowania – krótka rekonwalescencja.

Opis zabiegu
Leczenie niewydolnych pni żył powierzchniowych kończyn dolnych techniką Venefit Closure Fast polega na wprowadzeniu do żyły cewnika, którego końcówka emituje falę radiową. Fala radiowa działająca na żyłę od wewnątrz ma za zadanie zamknięcie naczynia. Cewnik jest stopniowo wycofywany i kolejne fragmenty żyły ulegają zamknięciu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, przewodowym (w kręgosłup) lub ogólnym w zależności od pacjenta. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG.
Zgodnie z zaleceniami europejskiego oraz amerykańskiego forum flebologów zabieg jest traktowany jako „złoty standard”, czyli najlepsza metoda leczenia żylaków kończyn dolnych. Zabieg ma porównywalny efekt do klasycznego wycięcia żylaków, lecz ma zdecydowanie krótszy czas rekonwalescencji oraz wyższy poziom komfortu pacjenta.

Dużym plusem tego typu zabiegów jest szybki powrót do normalnej aktywności. Jest to minimalnie inwazyjna, sprawdzona procedura, cechująca się wysoką skutecznością. Po 5 latach notuje się ok. 94% zamkniętych żył.

Zalety zabiegu VENEFIT
– Niewielkie dolegliwości bólowe w czasie zabiegu w zależności od metody znieczulenia.
– Ustąpienie objawów pooperacyjnych w ciągu kilku dni.
– Powrót do zwykłego trybu życia w ciągu kilku dni.
– Możliwość wykonania zabiegu na obu kończynach dolnych.

Przebieg zabiegu
Po wykonaniu USG doppler i konsultacji chirurgicznej dokonywana jest kwalifikacja do operacji. Żylaki kończyn dolnych kwalifikowane do usunięcia są oznaczane.

Po znieczuleniu pacjenta lekarz wprowadza cewnik do żyły przez niewielkie nacięcie na skórze. Pod kontrolą USG cewnik jest umieszczany w odpowiednim miejscu. W czasie zabiegu Fale Radiowe, emitując ciepło zamykają odcikowo niewydolną żyłę. Po przeprowadzeniu cewnika przez całą żyłę krew przestaje w niej płynąć i kierowana jest do zdrowych żył. Po zabiegu w miejscu nacięcia skóry zakładany jest opatrunek. W czasie zabiegu może być również wykonana miniflebektomia metodą Varady w celu usunięcia pojedynczych powierzchownych żylaków. Po zabiegu wskazane jest noszenie pończochy uciskowej.

Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegu zalecana jest normalna aktywność fizyczna. Unikanie intensywnego wysiłku fizycznego (treningów sportowych) oraz długiego stania. Zalecone jest również stosowanie pończochy uciskowej oraz leków przeciwzakrzepowych-profilaktycznie przez okres 7-10 dni po zabiegu.

Przeciwwskazania
– Zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych
– Okres ciąży i karmienia piersią
– Stany zapalne i zakażenia bakteryjne i wirusowe
– Stosowanie leków wpływających na czas krwawienia (szczególnie leki przeciwzakrzepowe)
– Aktywna choroba nowotworowa
– Choroby autoimmunologiczne