Toksyna botulinowa

Zastosowanie toksyny botulinowej
Toksyna botulinowa jest stosowana w celach medycznych i należy do grupy leków zwiotczających mięśnie. Działa miejscowo w okolicy, w którą zostaje podana. Działanie toksyny botulinowej oparte jest na blokowaniu przewodzenia nerwowego zmiejszając kurczliwość mięśni. Prowadzi to do redukcji widocznych zmarszczek mimicznych.

Po wstrzyknięciu śródskórnym, oddziałuje również na gruczoły potowe zmniejszając ilość wydzielanego potu. Można w ten sposób zmniejszyć potliwość takich okolic jak pachy, dłonie, stopy.

Wskazania
– zmarszczki poprzeczne czoła
– zmarszczki gniewu (lwia zmarszczka)
– zmarszczki powieki dolnej
– zmarszczki palacza (wokół ust)
– zmarszczki brody – broda brukowana
– kurze łapki
– leczenie nadpotliwości pach, dłoni, stóp

Przeciwwskazania
Ciąża i okres karmienia, stosowanie wybranych leków (antybiotykoterapia, leczenie przeciwkrzepliwe), niektóre choroby neurologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nietolerancja aktywnych składników preparatu, stan zapalny lub zmiany skórne w miejscu planowanego zabiegu.

Przebieg zabiegu
Po konsultacji i ustaleniu oczekiwań efektu zabiegu ustala się plan leczenia.
Lekarz wykonuje wstrzyknięcia toksyny botulinowej używając strzykawek z bardzo cienką igłą. Wkłucia wykonywane są na odpowiednią głębokość tak, aby lek działał na odpowiednie partie mięśni. Znieczulenie do tego zabiegu nie jest konieczne, choć u osób bardzo wrażliwych może być zastosowany krem np. Emla w celu zmniejszenia odczucia bólu. Po przygotowaniu sam zabieg trwa do kilku minut. Po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności.

Czego oczekiwać po?
Toksyna botulinowa nie działa od razu. Jej działanie rozwija się w ciągu kilku dni,a pełne działanie osiąga 7-10 dni od podania. W tym czasie może pojawić się uczucie mrowienia, zdrętwienia, nietypowego uczucia w miejscu w którym została podana toksyna botulinowa. Uczucie to ustępuje z czasem. Po rozwinięciu się pełnego działania toksyny botulinowej pacjent najczęściej przez kilka dni przyzwyczaja się do jej działania i do ograniczonej mimiki niektórych mięśni.

Powtarzalność zabiegów
Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka miesięcy. Po tym czasie można ponownie zastosować toksynę botulinową na daną okolicę. Najczęściej przy drugim zabiegu efekt utrzymuje się dłużej, niż po pierwszym.

Bezpieczeństwo
Toksyna botulinowa jest lekiem przeznaczonym do leczenia np schorzeń neurologicznych ale także ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Zastosowanie toksyny botulinowej przez doświadczonego lekarza jest bezpieczne i pozwala uzyskać bardzo dobry efekt estetyczny.

Możliwe działanie niepożądane
Spotykane są niezwykle rzadko. Najczęściej jest to zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania, które ustępują po kilku, kilkunastu minutach. Czasem występują drobne siniaki w miejscu podania preparatu. Nie stanowi to jednak żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Powrót do codziennej aktywności
Po zabiegu można wrócić do codziennej, normalnej aktywności.

Zalecenia po zabiegu
Przez kilka dni po zabiegu należy powstrzymać się od bardzo intensywnego treningu, sauny, solarium, wystawiania się na słońce, gdyż może to doprowadzić do inaktywacji toksyny botulinowej i braku efektu zabiegu.
Stosowanie się do zaleceń lekarza.