Plastyka powiek górnych (obustronna)

Plastyka powiek górnych (obustronna)
Operację powiek wykonuje się w ułożeniu pacjenta w ułożeniu “na plecach”. Chory jest znieczulony miejscowo 1% lidokainą + adrenaliną 1: 100 000. Przed operacją wykonuje się rysunki wyznaczające linie cięć oraz stanowiące punkty orientacyjne potrzebne w trakcie operacji. Po przygotowaniu pola operacyjnego, poprzez przemycie preparatem antyseptycznym, wykonuje się cięcia w wyznaczonych miejscach na powiece górnej. Następnie wypreparowuje się i usuwa z ww. cięcia nadmiar skóry i tkanek miękkich. W dalszej części wykonuje się plastykę powieki górnej poprzez przesunięcie nadmiaru tkanek powieki na powstały ubytek. Operację powiek kończy się kontrolą i zaopatrzeniem miejsc krwawienia w polu operacyjnym. Zakłada się szwy na powieki i opatrunek jałowy.

Kiedy wykonuje się plastykę powiek górnych i jest cel operacji?
Zabieg wykonuje się u chorych z obwisłością powiek górnych, ze wskazań leczniczych i estetycznych. Celem zabiegu jest usunięcie nadmiaru tkanek miękkich powiek górnych.

Jak przygotować się do zabiegu?
Ponieważ zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym u pacjentów bez obciążeń w wywiadzie zwykle przed tego typu operacją nie wykonuje się  badań dodatkowych. Niemniej jednak lekarz czasami może zlecić wykonanie rutynowych badań laboratoryjnych, tj. morfologia, układ krzepnięcia w zależności od stanu zdrowia pacjenta, może również zlecić inne badania dodatkowe, np. EKG, RTG płuc.

Pacjenci palący papierosy w związku z ich negatywnym wpływem na proces gojenia będą proszeni o zaprzestanie palenia na trzy tygodnie przed i po operacji. Muszą się oni też liczyć z tym, że wielu chirurgów dla dobra pacjenta może odstąpić od wykonania operacji u aktywnych palaczy niebędących w stanie rzucić palenia w tym okresie. Rano w dniu zabiegu zaleca się chorym kąpiel pod bieżącą wodą w mydle antyseptycznym.

Tuż przed zabiegiem zostanie założona do żyły kaniula służąca do podawania leków; cewnik moczowy jeśli przewidywany czas zabiegu jest dłuższy od 2 godz i bandaż elastyczny na kończyny dolne w przypadku obecności żylaków. Na skórę naniesione zostaną oznaczenia/ linie, ułatwiające precyzyjne wykonanie operacji. Zrobiony zostanie również komplet zdjęć.

Rekonwalescencja i efekty po zabiegu plastyki powiek
Dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą środków przeciwbólowych występują bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kilku kolejnych dni. Mogą się one nasilać w pewnym stopniu przy wzmożonej aktywności ruchowej i wymagać doustnych leków przeciwbólowych przez następnych kilka tygodni. Normalnym objawem jest występowanie obrzęków, zaczerwienienia, zwiększonego ocieplenia i podbiegnięć krwawych w okolicy operowanej, które ustępują stopniowo w okresie od 2 do 3 tygodni po zabiegu.

Po operacji plastyki powiek w 1 lub 2 dniu zostanie zdjęty opatrunek (jeżeli jest założony). Szwy usuwane są po około 5-7 dniach po zabiegu. Kąpiel pod bieżącą wodą można wziąć 2 dni po ustąpieniu wydzieliny z rany. Powrót do pełnej aktywności życiowej następuje najczęściej od razu po zabiegu, a do ćwiczeń fizycznych po upływie 3 tygodni. Powrót do pracy zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Do lekkiej pracy biurowej można wrócić od razu, o ile nie ma dolegliwości. Blizny po operacji mogą być opalane dopiero po upływie roku. Po około 4 tyg. od wygojenia się ran należy zacząć stosować żele silikonowe.
Do czasu wygojenia rany należy dbać o jej higienę wg zaleceń podanych przez personel medyczny. Nie należy prowadzić samodzielnych zabiegów naruszających ciągłość naskórka pokrywającego ranę. W przypadku zamoczenia /zabrudzenia rany należy ją przemyć preparatem antyseptycznym.

Efekt pierwotny operacji jest widoczny zaraz po zabiegu. 
Z czasem obrzęk operacyjny tkanek ustąpi, ich struktura ulegnie przebudowie, linie cięć zbledną. Efekt ostateczny zabiegu zależy od stanu ogólnego i miejscowego chorego oraz jego zaangażowanie w zalecenia co do rehabilitacji,  opieki nad ranami oraz bliznami i jest osiągany po upływie około 6 – 18 miesięcy.

Zalecenia po plastyce powiek
– Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty
– Zimne okłady
– Toaleta rany: w zależności od zaleceń.
– Prysznic/kąpiel od razu po wypisie z unikaniem moczenia powiek górnych
– Ochrona przed wysokimi i niskimi temperaturami oraz światłem słonecznym [filtr UV > 30]
– Usunięcie szwów za ok 5-7 dni w zależności od zaleceń.
– Oszczędzający tryb życia 14 dni; następnie stopniowa rehabilitacja ruchowa
– Dieta bogatobiałkowa

Przewidywane wizyty kontrolne
W odstępach: 1 tyg. (usunięcie szwów)/ 1 mies. / 3 mies. / 6 mies. / 1 rok  W zależności od potrzeby.
– kontrola pooperacyjna w górę, aby zobaczyć pełny wynik w zależności od pacjenta.