Operacja przepukliny pachwinowej

Co to jest przepuklina pachwinowa?
Przepuklina jest to nienaturalne uwypuklenie jamy ciała. W przypadku przepukliny pachwinowej jest to uwypuklenie jamy brzusznej w okolicy pachwiny spowodowane osłabieniem tkanek tej okolicy. Przepuklina pachwinowa jest najczęściej występującą przepukliną brzuszną u mężczyzn jak i u kobiet. Przepuklina pachwinowa zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn. Występowanie przepukliny pachwinowej nie zagraża bezpośrednio zdrowiu, jednak im dłużej występuje tym ryzyko powikłań rośnie. Przepuklina pachwinowa powinna być operowana planowo w jak najszybszym możliwym terminie. Operacja polega na naprawie ściany jamy brzusznej oraz wzmocnienia jej specjalną siatką (procedura tzw Lichtenstein’a). Przywraca się w ten sposób prawidłowe stosunki anatomiczne, a pacjent w efekcie nie widzi już uwypuklenia w okolicy pachwiny. Po rekonwalescencji można wrócić do normalnej aktywności.

Obecność przepukliny wiąże się z ryzykiem jej uwięźnięcia. Jest to sytuacja, w której w okolicy pachwiny pojawia się twardy, bolesny guz, którego nie da się odprowadzić do jamy brzusznej. Taka sytuacja wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Jeżeli zawartość przepukliny tworzy np jelito cienkie wtedy może dojść do jego martwicy i konieczności wycięcia jego fragmentu.

Aby uniknąć ryzyka uwięźnięcia przepukliny pachwinowej należy ją operować planowo w jak najkrótszym czasie.

Wskazania
Obecność przepukliny pachwinowej

Przeciwwskazania
– ciężkie choroby towarzyszące tj. Ciężkie choroby serca, niewydolność krążenia
– miejscowy stan zapalny w okolicy pachwiny
– ogólnoustrojowe aktywne zakażenia
– przyjmowanie na stałe leków przeciwkrzepliwych

Przed operacją
Poinformować lekarza o wszystkich występujących chorobach oraz przyjmowanych lekach. Możliwe, że będzie trzeba dokonać zmiany w przyjmowaniu leków w celu przygotowania pacjenta do operacji.

Przebieg zabiegu
Operacja polega na naprawie ściany jamy brzusznej oraz wzmocnienia jej specjalną siatką (procedura tzw Lichtenstein’a). Przywraca się w ten sposób prawidłowe stosunki anatomiczne, a pacjent w efekcie nie widzi już uwypuklenia w okolicy pachwiny. Operacja trwa około 60 min.

Powrót do codziennej aktywności
W zależności od wielkości przepukliny czas rekonwalescencji jest różny. Zwykle pacjent wypisywany jest dzień po zabiegu rano. Można wtedy normalnie funkcjonować z ograniczeniem dźwigania ciężarów przez okres wskazany przez lekarza w zaleceniach pooperacyjnych.

Zalecenia po zabiegu
– codzienna higiena rany i zmiana opatrunku we własnym zakresie
– stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty – w razie potrzeby
– szybki powrót do codziennej, lekkiej aktywności
– przez pierwsze tygodnie po operacji przepukliny należy ograniczyć dźwiganie ciężarów przez okres wskazany przez lekarza w zaleceniach pooperacyjnych