Lipoliza

Lipoliza injekcyjna jest zabiegiem umożliwiającym miejscową redukcję tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na miejscowym podaniu preparatu przez wstrzyknięcie jej do tkanki tłuszczowej cienką igłą.

Podawany do tkanki tłuszczowej preparat ma na celu spowodowanie zmniejszenia się uporczywych, miejscowych złogów tkanki tłuszczowej. Po podaniu preparatu z upływem czasu tkanka tłuszczowa ulega rozpuszczeniu, co powoduje redukcję jej ilości. Preparaty lipolityczne mają również zastosowanie przy redukcji celulitu. Pamiętajmy, że jest to zabieg modelujący, a nie odchudzający.

Dla kogo jest przeznaczona Lipoliza injekcyjna?
Zabieg przeznaczony jest dla osób borykających się z miejscowym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej np w okolicy podbródka. Zabieg pozwala na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej występujących miejscowo. Jest to zabieg modelujący, a nie odchudzający.

W jakich miejscach stosowana jest lipoliza injekcyjna?
Przykłady obszarów do lipolizy injekcyjnej:
– podwójny podbródek
– bryczesy
– tłuszczaki
– okolica podpośladkowa
– ginekomastia
– kończyny górne – w okolicach m. trójgłowego

Kiedy zobaczę efekt?
Uzyskanie efektu wymaga czasu, gdyż substancje czynne muszą mieć czas zadziałać. Efekty są trwałe i na lata. Warunkiem jest utrzymanie stabilnej masy ciała.
Czy lipoliza może zastąpić liposukcję?
Nie. Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym fizycznie usuwającym tkankę tłuszczową z danej okolicy. Często wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Okres rekonwalescencji jest długi. Lipoliza injekcyjna jest metodą mało inwazyjną ale też mniej spektakularną. Efekt pojawia się po czasie. Nie wymaga jednak rekonwalescencji i można od razu normalnie funkcjonować.

Przeciwwskazania
Ciąża i okres karmienia, stosowanie wybranych leków (antybiotykoterapia, leczenie przeciwkrzepliwe), zaburzenia krzepnięcia krwi, nietolerancja aktywnych składników preparatu lub substancji towarzyszących, stan zapalny lub zmiany skórne w miejscu planowanego zabiegu takie jak np opryszczka.

Przebieg zabiegu
Po konsultacji i ustaleniu oczekiwań efektu zabiegu ustala się plan leczenia. Zabieg zwykle nie wymaga znieczulenia ale u osób wrażliwych skóra może być znieczulona kremem np. Emla w celu zmniejszenia odczucia zabiegu. Lekarz podaje preparat lipolityczny we wcześniej ustalone miejsca celem redukcji miejscowych depozytów tłuszczu. Po przygotowaniu sam zabieg trwa do kilku minut. Po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności. Lipolizę injekcyjną wykonuje się w 2-4 sesjach w odstępie 6-8 tygodni – indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Możliwe działania niepożądane
Spotykane są niezwykle rzadko. Najczęściej jest to zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania, które ustępują po kilku, kilkunastu minutach. Czasem występują drobne siniaki w miejscu podania preparatu. Nie stanowi to jednak żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka.