Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w ciele człowieka. Wykazuje dużą zdolność wiązania wody, działa przeciw wolnym rodnikom oraz uczestniczy w procesach gojenia. To właśnie zdolność wiązania wody odpowiada za jego wpływ na wypełnienie, jędrność i elastyczność tkanek. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się, co prowadzi do wiotczenia skóry i pojawiania się zmarszczek i pogłębiania się bruzd w skórze.Od kilkunastu lat mamy do dyspozycji różne preparaty kwasu hialuronowego służące do wypełniania zmarszczek i bruzd, zwiększania objętości oraz nawilżania skóry różnych okolic ciała. Zastosowanie mają dwa główne rodzaje preparatów. Kwas hialuronowy nieusieciowany utrzymuje się w skórze krócej, a jego funkcją jest nawilżenie skóry. Kwas hialuronowy usieciowany służy do wypełniania zmarszczek, bruzd oraz do zwiększania objętości takich okolic jak np usta. Usieciowany kwas hialuronowy ma dużo większą trwałość w tkankach i potrafi utrzymywać się w nich nawet do dwóch lat.

Kwas hialuronowy jest najczęściej używanym wypełniaczem. Jest bezpieczny, wchłanialny i dobrze tolerowany przez ludzki organizm, co zostało potwierdzone licznymi badaniami oraz doświadczeniem praktycznym.

W jakich okolicach stosuję kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy stosowany jest najczęściej do korekcji takich okolic jak:
– drobne zmarszczki twarzy
– zmarszczki czoła
– kurze łapki
– zmarszczki zlokalizowane wokół oczu
– zmarszczki okolicy gładzizny (lwia zmarszczka)
– wypełnienia głębszych zmarszczek
– wypełnienie fałdów nosowo wargowych
– powiększanie, modelowanie i konturowanie ust
– przywracanie objętości policzków i podbródka.
– zmarszczki marionetki

Przeciwwskazania
Ciąża i okres karmienia, stosowanie wybranych leków (antybiotykoterapia, leczenie przeciwkrzepliwe), niektóre choroby neurologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nietolerancja aktywnych składników preparatu, stan zapalny lub zmiany skórne w miejscu planowanego zabiegu takie jak np opryszczka.

Przebieg zabiegu
Po konsultacji i ustaleniu oczekiwań efektu zabiegu ustala się plan leczenia.
Skóra zostaje znieczulona kremem np. Emla w celu zmniejszenia odczucia zabiegu.
Lekarz podaje kwas hialuronowy we wcześniej ustalone miejsca celem ich korekcji.
Po przygotowaniu sam zabieg trwa do kilku minut. Po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności.

Czy zabieg należy powtarzać
Efekty zabiegu utrzymują się przez kilka miesięcy. W zależności od użytego preparatu czas wchłaniania różni się. Najczęściej trwałość wypełniacza to około 12 miesięcy. Czas wchłaniania różni się w zależności od indywidualnych skłonności organizmu oraz trybu życia. Opalanie się i palenie papierosów skraca trwałość kwasu hialuronowego. Uzupełnienie kwasu hialuronowego przy użyciu tego samego preparatu jest możliwe w każdym momencie po konsultacji z lekarzem.
Z każdym kolejnym zabiegiem uzyskuje się coraz lepszy stan skóry poddawany zabiegowi.

Bezpieczeństwo preparatów i zabiegu
Kwas hialuronowy jest naturalną substancją, która występuje w ludzkim organizmie. Jest wchłanialny i dobrze tolerowany przez pacjenta. Preparaty są sterylne i indywidualnie zapakowane wraz z igłami do podania preparatu. Preparat przeznaczony jest tylko dla danego pacjenta.

Prawidłowo wykonany zabieg jest całkowicie bezpieczny.

Powrót do codziennej aktywności
Powrót do codziennej aktywności następuje od razu. Przez dobę po zabiegu należy bardzo uważać na wahania temperatur, unikać całowania, nadmiernej mimiki, picia bardzo zimnych lub bardzo gorących napojów.

Zalecenia po zabiegu
– w zależności od okolicy i ilości podanego kwasu hialuronowego może być zalecony delikatny masaż
– niektóre miejsca są bardziej narażone na sińce, w związku z tym może być zalecona maść przyspieszająca ich wchłanianie
– unikanie nadmiernego rozgrzewania się tj sauny, intensywnego słońca, sauny przez kilka dni po zabiegu
– unikanie intensywnego wysiłku fizycznego oraz kąpieli w basenie przez kilka dni po zabiegu
– unikanie intensywnego zimna przez kilka dni po zabiegu
– unikanie picia alkoholu przez kilka dni po zabiegu
– dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu – picie odpowiedniej ilości wody
– w wyjątkowych sytuacjach zalecane jest np spanie na wznak w celu uniknięcia przesuwania się preparatu w czasie snu – najczęściej przez dwie doby

Możliwe działania niepożądane
Spotykane są niezwykle rzadko. Najczęściej jest to zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania, które ustępują po kilku, kilkunastu minutach. Czasem występują drobne siniaki w miejscu podania preparatu. Nie stanowi to jednak żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka.