Żylaki kończyn dolnych

Na czym polega choroba?
Żylaki kończyn dolnych to poszerzone nadmiernie żyły powierzchowne na kończynach dolnych. Najczęściej występują po 40 roku życia i częściej dotyczą kobiet, niż mężczyzn. Choroba jest częsta i dotyczy około 30% społeczeństwa. Osłabione ściany naczyń żylnych ulegają stopniowemu poszerzaniu, co upośledza przepływ krwi żylnej. Przyczyny powstawania żylaków są najczęściej wrodzone ale tryb życia ma również wpływ na ich rozwój. Czynnikami ryzyka powstania żylaków kończyn dolnych są np długie przebywanie w pozycji stojącej np w pracy, otyłość, ciąża, niedostateczna ilość ruchu, obciążenia rodzinne.

Pajączki – objawy
– uczucie “ciężkich nóg”
– bóle kończyn dolnych
– obrzęki kończyn dolnych
– skurcze
– widoczne żylaki kończyn dolnych
– widoczne pajączki i poszerzenia drobnych naczyń widocznych na skórze

Czy należy się leczyć?
Tak, gdyż nieleczona niewydolność żylna rozwija się z czasem i może doprowadzić do powikłań takich jak zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, a nawet go zakrzepicy żył głębokich, co w niektórych sytuacjach może zagrażać zdrowiu a nawet życiu pacjenta.
Z czasem, niewydolność żylna może doprowadzić do występowania trudno gojących się owrzodzeń na kończynach dolnych, innych zmian skórnych i zmian patologicznych tkanki podskórnej.

Diagnoza czyli jak wykrywamy niewydolność żylną kończyn dolnych?
Podstawowym badaniem jest USG Dopler żył kończyn dolnych. W czasie wykonywania tego badania można stwierdzić przyczyny oraz zakres występowania żylaków kończyn dolnych. Po wykonaniu takiego badania można opracować plan postępowania i zaproponować odpowiednie leczenie.

Leczenie
– Miniflebektomia
– Stripping
– Wewnątrz żylna termoablacja rasiowa Venefit Closure Fast: Nowoczesna, skuteczność około 98%, cewniki VNUS. Metoda stosowana od 1988 r.

Skleroterapia
Polega na zamknięciu naczyń żylnych preparatem w postaci płynu lub piany podawanym do naczyń poprzez wkłucie się do poszczególnych naczyń przy użyciu cienkiej igły. Naczynia, do których podawany jest preparat podświetlane są specjalną lampą lub obrazujemy za pomocą aparatu USG. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie i po jego wykonaniu można wrócić do normalnego funkcjionowania. Zabieg jest krótki ale niekiedy wymaga powtórzenia, gdyż nie wszystkie naczynia poddane działaniu preparatu mogą ulec zamknięciu.

W leczeniu wskazane jest użycie podkolanówek, pończoch lub rajstop uciskowych oraz leków wspomagających krążenie żylne.

Zalecenia po zabiegu
Po operacji zaleca się noszenie, przez okres 2-3 tygodni, opasek elastycznych, podkolanówek na żylaki lub pończoch na żylaki oraz zażywanie przepisanych lekarstw. Warto także, przez co najmniej 2 tygodnie odpoczywać. Powinno się unikać długiego siedzenia, stania.

Oddzielnie wszystkie metody leczenia
FAQ do każdego zabiegu estetycznego i chirurgicznego.